20 ÜLKEDEN 100 GAZETECİ

   Türk Dünyası 2. gazeteciler şurası Kazan’da toplanıyor. İlki geçtiğimiz yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Eskişehir’de düzenlenen şuranın organizasyon komitesinde görev alan Devri Alem belgesel program yapımcısı ve Avrasya Gazete Radyo Televizyon Yayıncılar Derneği Genel Başkanı İsmail Kahraman, Tataristan’ın başkenti Kazan’a gitti. Şuara 30 Mayıs 2015 tarihinde sona erecek. Şuraya Türk ve akraba topluluğu 20 ayrı ülkeden 100 Türk gazeteci katılacak. 

KÜLTÜR BAŞKENTLERİ BELGESEL GALASI

     Tataristan Cumhurbaşkanlığının himayesinde ve Tataristan Medya Bakanlığı TAD MED ve merkezi Türkiye’de bulunan Dünya Gazeteciler federasyonun ev sahipliğinde gerçekleşecek ve Türk Dünyası 2. Gazeteciler şûrasında Devri Alem belgesel programı tarafından hazırlanan “ESKİŞEHİR’DEN KAZAN’A TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTLERİ” belgeselinin de galası gerçekleşecek. 120 dakikalık belgeseli DVD’si Avrasya gazeteciler derneğinin kültür hizmeti olarak şuaraya katılan gazetecilere ve Tataristan medya mensuplarına da hediye edilecek. 

GAZETECİLER ŞURASI SİNEVİZYONU

    Yapım ve yönetmenliği İsmail Kahraman tarafından gerçekleştirilen Eskişehir’den Kazan’a kültür başkentlerimiz belgeselinin sinevizyon görselleri youtube üzerinden kamuoyu ile paylaşıldı. 7 dakikalık sine vizyonda önemli konular ile Eskişehir’de Kazan’a kültür başkentinin hikayesi anlatılma. Ayrıca Türk Dünyası Belediyeler Birliği genel başkanı olan Kocaeli Büyükşehir belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun Tataristan’ın başkenti kazana yaptığı gazi ile ilgili de bilgiler verilmekte. Bu bilgileri ve sine vizyonu izlemek için www.belgeselyayincilik.com ve  https://www.youtube.com/watch?v=2C2sVu8a_ko linkinden izleyebilirsiniz.

ESKİŞEHİR’DEN KAZAN’A GAZETECİLER ŞURASI

    İlki 2014 yılı Eskişehir’de düzenlenen Türk Dünyası Gazeteciler Şurası bu yıl ikincisi RF. Tataristan Özerk Cumhuriyetinin Başkenti Kazan’da düzenleniyor. Tataristan Cumhuriyetinin TATAMEDIA Kurumu ile Dünya Gazeteciler Federasyonunun ortaklaşa düzenleyeceği “Türk Dünyası 2. Gazeteciler Şurası” Türkiye ile Tataristan Cumhuriyetinin ortak bir projesidir. T.C. Başbakanlık (TİKA), TRT, Anadolu Haber Ajansı, Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Türk Hava Yollarının desteğiyle düzenlenen Şura 3 gün boyunca yaklaşık 20 ülkeden 100 gazetecinin katılımı bekleniyor.

     Konu ilgili bir açıklama yapan DGF Genel Sekreteri ve Şuranın Genel Koordinatörü Dr. Şemsettin Küzeci Kerkük gazetesine şunları söyledi: “Bu yıl Tataristan yapacağımız Türk Dünyası 2. Gazeteciler Şurasına 20 ülke katılacaktır. Başta Türkiye ve Tataristan olmak üzere Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Çuvaşistan, Başkurdistan, Irak, İran, Türkmen Sahra, Kırım ve daha birçok Türk dünyası Coğrafyasından Türk Gazeteciler katılacaktır. 

    “Bu yıl ilk defa Türk Dünyası Üstün Basın Nişanı verilecektir. İkinci Şuramızda bu ödülü RF. Tataristan Cumhurbaşkanına onurla takdim edeceğiz. Ayrıca Türk Dünyası Basın Hizmet Ödülleri de ilk defa DGF tarafından verilecektir. Bu ödüller bu yıl;
 1. TRT AVAZ. Türkiye
 2. TATMEDIA. RF. Tataristan Özerk Cumhuriyeti
 3. Anadolu Haber Ajansı(AA). Türkiye
 4. Azerbaycan Matbuat Şurası. Azerbaycan
 5. Yeni Balkan Gazetesi. Makedonya
 6. AVRUPA MEDIA GROUP. Londra
 7. Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği.
 8. Nur Gazetesi. RF. Tataristan kuruluşlara verilecektir”.

TÜRK DÜNYASI MEDYA İLETİŞİM SERGİSİ

    Tataristan’ın başkenti Kazan’da gerçekleşecek Türk Dünyası 2. Gazeteciler Şurası'nda, “Türk Dünyası Medya ve İletişim Sergisi' de açılacak. Sergide, şuraya katılacak gazeteciler tarafından getirilen gazete örnekleri ve yayınlar sergilenecek. Zirve dolayısıyla “Tataristan’ın Türk dünyasında jeopolitik yapısı” ve Türk Dünyasında iletişim gelişmeleri konulu panel ve oturumlarda gerçekleşecek.

      Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde Dünya Gazeteciler Federasyonu’nun organizasyonu ile Türk Dünyası 2. Gazeteciler şurası Tataristan’ın başkenti Kazan’da toplanıyor. Şura, Diş işleri Bakanlığı, Kazan Başkonsolosluğu, TİKA, Dış Türkler Akraba Topluluğu, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, TRT, Anadolu Ajansı ve THY’’nın destekleri ile gerçekleşiyor. 26-29 Mayıs 2015 tarihlerinde Kazan’da gerçekleşecek “Türk Dünyası 2. Gazeteciler Şurasında, “Türk Dünyası Medya ve İletişim Sergisi” de açılacak. Sergide, şuraya katılacak gazeteciler tarafından getirilen gazete örnekleri ve yayınlar sergilenecek. Zirve dolayısıyla “Tataristan’ın Türk dünyasında jeopolitik yapısı” ve “Türk Dünyasında iletişim gelişmeleri” konulu panel ve oturumlarda gerçekleşecek.

ESKİŞEHİR’DEN KAZAN’A KÜLTÜR BAŞKENTİ BELGESİ

   Tataristan’a giden Türk medyası, İdil nehri boyundaki Tarihi Bulgar devletinin kurulduğu Bulgar şehri başta olmak üzere Tataristan ve Kazan’ın tarihi ve turistik yerlerini gezecekler. Kazan Federal Üniversitesi’ni de ziyaret edecek heyet, zirve dolayısıyla Devri Alem belgesel TV program yapımcısı İsmail kahraman yapım yönetmenliğinde hazırlana ve Avrasya Gazete Radyo Televizyon Yayıncıları Derneğinin katkısı ile  DVD haline getirilen “Eskişehir’den Kazan’a Türk Dünyası Kültür Başkentleri” belgeselinin sine vizyon ve gala gösterisi de şuraya katılan gazetecilerin katılımı ile gerçekleşecek. Belgeselin DVD si gazetecilere hediye edilecek. 

DÜNYA GAZETECİLER FEDERASYONU BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

     Şura ile ilgili bir açıklama yapan Dünya Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, “Türk Dünyası gazetecileri ilk kez bir şura ile Eskişehir’de bir araya gelmişti. Bunu gelenek hale getirdik. Federasyonumuzun öncülüğünde Türkiye Gazeteciler Federasyonu Basın Vakfı’nın iş birliği ile uzun çalışmalar sonucu Tataristan’da 2. Gazeteciler şuarasını da gerçekleştiriyoruz. Şura’ya destek veren, ilgi ve alakalarını gösteren gerek Türkiye ve gerekse RF Tataristan devlet yöneticileri başta olmak üzere, resmi ve özel tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz’ dedi. 

    Demir, Türk Dünyası gazetecilerinin Eskişehir zirvesinin önemli bir başlangıç olduğunu, bu zirvenin geleneksel hale getirilerek sürdürülmesi kararı alındığını ifade ederek, Dünya Gazeteciler Federasyonu, Türk Dış işleri Bakanlığı ve RF Tataristan yetkilileri resmi görüşmeler yaparak, Dünya Gazeteciler Federasyonu ve TATMEDYA işbirliği yaparak, “Türk Dünyası 2. Gazeteciler Şurası”nın Türk Dünyası 2014 yılı Kültür Başkenti olan Tataristan’ın başkenti Kazan’da gerçekleştirilmesine karar verildiğini söyledi.

TÜRK DÜNYASI’NIN KALBİ KAZAN’DA ATACAK

      Hazırlıkların son açamaya geldiğini, resmi izinler alınarak dünyanın çeşitli ülkelerindeki değişik yerlerden 35, Türkiye’den 15 ve Tataristan’dan da 50 gazetecinin şuraya katılacağını belirten Demir, zirve kapsamında sergi, sempozyum, panel, kültürel çalışmalarının yanı sıra çeşitli etkinliklerin de düzenleneceğini kaydetti.

   RF Tataristan organizasyonunun büyük ilgi göreceği etkinlik kapsamında, Türk Dünyası ile ilgili görüş ve düşüncelerin alınacağını, gazetecilerin Tataristan ve Kazan kentinin tarihi ve kültürel yerlerine de turistik gezi turu düzenleneceğini belirtildi.

KAZAN’DA TARİHİ BULUŞMA

      Rusya Federasyonu Tataristan Özerk Cumhuriyeti Başkenti Kazan’da yapılacak olan etkinliğe, 20 ülkeden 100’ün üzerinde gazetecinin katılması beklenirken, 2.’si düzenlenen organizasyonun Tataristan Özerk Cumhuriyeti, TATMEDYA ve Dünya Gazeteciler Federasyonu’nun ortak organizesi ve Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı’nın katılımı ve katkısı ile Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnikhanov’un himayelerinde Tataristan Özerk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla yapılacak bildirildi. Şura”nın amacının Rusya Federasyonu Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin tarihi, turistik yerleri ve kültürünü Türk Dünyası ve dünyaya yaymak olduğu bildirildi. 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Türk Dünyası Gazeteciler Şurası Tataristan’da toplanıyor (20.05.2015)

   Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde Dünya Gazeteciler federasyonunun organizasyonu ile Türk dünyası 2. Gazeteciler şurası Tataristan’ın başkenti Kazan’da toplanıyor. Şuraya; Diş işleri Bakanlığı, kazan Başkonsolosluğu, TİKA, Dış Türkler Akraba topluluğu, Türk Dünyası Belediler birliği, TRT, Anadolu Ajansı’nın destekleri ile gerçekleşiyor. 26-29 Mayıs 2015 tarihlerinde Kazan’da gerçekleşecek. Türk Dünyası 2. Gazeteciler şuarasında “Türk Dünyası Medya ve İletişim Sergisi” açılacak. Sergide Şuraya katılacak gazeteciler tarafından getirilen gazete örnekleri ve yayınlar sergilenecek. Zirve dolayısıyla Tataristan’ın Türk dünyasında jeopolitik yapısı ve Türk Dünyasında iletişim gelişmeleri konulu panel ve oturumlarda gerçekleşecek. Zirve dolayısıyla Tataristan’a giden Türk medyası İdil nehri boyundaki Tarihi Bulgar devletinin kurulduğu Bulgar şehri başta olmak üzere Tataristan ve Kazan’ın tarihi ve turistik yerlerini gezecekler. Kazan federal Üniversitesini de ziyaret edecekler. Zirve dolayısıyla Avrasya Gazete Radyo Televizyon Yayıncıları Derneğinin katkısı ile hazırlanan Eskişehir’den Kazan’a Türk Dünyası Kültür Başkentleri belgeselinin sinevizyon gösterisi de şuraya katılan gazetecilerin gösterimine sunulacak. Şura ile ilgili bir açıklama yapan Dünya Gazeteciler Federasyonu genel başkanı Menderes Demir, “Türk dünyası gazetecileri ilk kez bir şura ile Eskişehir’de bir araya gelmişti. Bunu gelenek hale getirdik. Federasyonumuzun öncülüğünde Türkiye Gazeteciler federasyonu Basın Vakfı’nın iş birliği ile uzun çalışmalar sonucu Tataristan’da 2. Gazeteciler şuarasını da gerçekleştiriyoruz. Şura’ya destek veren, ilgi ve alakalarını gösteren gerek Türkiye ve gerekse Tataristan devlet yöneticileri başta olmak üzere, resmi ve özel tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz.’ dedi.

ŞURANIN ORGANİZASYON KOMİTESİNDEYİM

     Türk Dünyası gazeteciler şurasının organizasyon çalışmalarında aktif görev alan gazeteci ve belgeselci olarak uluslararası boyutta çalışmamızı sürdürüyoruz. 2013-2014 Türk Dünyası kültür başkenti olan Eskişehir’de Türk dünyası gazeteciler şurasının toplanması için özel çapa sarp etmiş, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Basın Vakfı’nın öncülüğünde Eskişehir Valiliğinin ev sahipliğinde Mart 2014 tarihinde Türk Dünyası gazetecileri Eskişehir şurası toplanarak değim yerinde tarihe not düşülüp zamana noterlik yapılmıştı. 

     Türk Dünyası 1. Gazeteciler Şurasının Eskişehir toplantısında 30 ayrı Türk cumhuriyeti ve akraba topluluğundan 100 e yakın gazeteci Eskişehir’e gelerek öncelikle Türk Dünyasında çıkan gazete ve yayın organlarının sergisi açılmış ardından milli eğitim bakanı Nabi Avcı’nın katılımı ile zirve gerçekleşmişti. Zirvede çok önemli kararlar alınmış, sonuç bildirgesi kamuoyu ile paylaşılmıştı. 

    İlk kez böyle bir zirve toplanıyordu. Eksiği ile fazlasıyla Türk Dünyası gazetecilerinin Eskişehir zirvesi önemli bir başlangıç olmuş bu zirvenin geleneksel hale getirilerek sürdürülmesi kararı alınmıştı. Bu çerçevede kurucu genel başkan yardımcı oldum. Dünya Gazeteciler federasyonu Türk Dış işleri bakanlığı ve Tataristan ve Dış işleri bakanlığı ile resmi görüşmeler yaparak, Dünya gazeteciler federasyonu ve Tataristan medya birliği işbirliği yaparak, Türk Dünyası ikinci gazeteciler Şurasının Türk Dünyası 2014-2015 Kültür Başkenti olan Tataristan’ın başkenti Kazan’da gerçekleştirilmesine karar verilmişti. 

TÜRK DÜNYASI’NIN KALBİ KAZANDA ATACAK

    Hazırlıklarımız son aşamaya geldi. 26-29 Mayıs 2015 tarihlerinde Tataristan’ın başkenti Kazan’da toplanacak Türk Dünyası gazeteciler şurası için tüm hazırlıklar ve resmi izinler alınarak Dünya’nın çeşitli ülkelerindeki değişik yerlerden 30 gazeteci Türkiye’den 20 gazeteci ve Tataristan’dan da 50 gazetecinin katılımı ile Türk Dünyası 2. Gazeteciler şurası gerçekleşecek. Zirve çerçevesinde sergiler, çeşitli etkinlikler, kültürel çalışmaların yanı sıra sempozyum ve paneller organize edilecek. Bilimsel toplantılarda Türk Dünyası medyası ile ilgili görüşler ve düşünceler aktarılacak. Kazan’a giden gazeteciler Tataristan ve Kazan ile ilgili tarihi ve kültürel yerleri de gezme imkânı bulacaklar. Tataristan Cumhurbaşkanlığın himayesinde gerçekleşecek zirvenin büyük ilgi görmesi bekleniyor. 

TÜRK DÜNYASI BELEDİYELER BİRLİĞİ İLE KAZAN GEZİSİ

    Türk dünyası kültür etkinlikleri birçok alanda devam ediyor. Bu etkinliklere gazeteci ve belgesel yönetmeni olarak bizde katılarak hazırladığımız Devr-i Alem belgesel programları olarak katkı sunmayı sürdürüyoruz. Geçtiğimiz yıl Türk dünyası Kültür başkenti devir teslim törenleri için Türk Dünyası Belediyeler Birliği başkanı sayın İbrahim Karaosmanoğlu’nun daveti ile Kazan’a gitmiş, Kazan’da ki kültür etkinliklerini yakından takip etmiştik. Kazan, kültür tarihimizin önemli bir merkezi. Türk Dünyası Belediyeler Birliği üyesi. Sayın Karaosmanoğlu’nun başkanlığında belediyeler birliği heyeti çeşitli resmi temaslarda bulunmuş bizde bu çalışmaları belgesel görüntü haline getirerek televizyon kanallarına vermiştik. “Eskişehir’den Kazan’a Türk Dünyası Kültür Başkenti “ belgeselimiz bugün bir çok televizyon kanalında yayınlanmakta. Türk dünyası gazeteciler şurasının Kazan etkinliklerini de belgeselleştirerek, bir çok televizyon kanalından yayınlanmasına ve sosyal medya üzerinden yayınlayarak tarih ve kültürümüze hizmet edeceğiz.

      Tataristan ve Kazan ile bugüne kadar yazdığımız yazıların linklerini sizlerle paylaşıyoruz

http://www.belgeselyayincilik.com/genel/kazandan-idil-nehrine-islam-medeniyeti-belgeseli
http://www.belgeselyayincilik.com/ismail-kahraman/makaleler/baskan-karaosmanoglu-ile-tataristan-turu
http://www.belgeselyayincilik.com/ismail-kahraman/makaleler/tataristan%E2%80%99da-devri-alem

TÜRK DÜNYASI GAZETECİLERİ TATARİSTAN’DA

     Türk Dünyası Gazetecileri 26-29 Mayıs 2015 tarihinde, Rusya Federasyonu Tataristan Özerk Cumhuriyeti başkenti Kazan’da yapılacak olan “2. Türk Dünyası Gazeteciler Şurasında bir araya geliyor.

    İlki, Eskişehir Valiliği, Kültür Başkenti Ajansı, Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı ve Dünya Gazeteciler Federasyonu’nun katılımı ve katkısı ile 2014 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir’de yapılmıştı. 

    Şuraya, 30 ülkeden 100’ün üzerinde gazetecinin katılması beklenirken, ikincisinin ise, Tataristan Özerk Cumhuriyeti, TATMEDYA ve Dünya Gazeteciler Federasyonu’nun ortak organizesi ve Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı’nın katılımı ve katkısı ile Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnikhano’nun himayelerinde Tataristan Özerk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla yapılacağı belirtildi.

   Etkinliğin, başta Türk devletleri olmak üzere özere Türk Cumhuriyetleri ile değişik ülkelerde yaşayan Türk toplulukları ve dünyanın farklı bölgelerinde yayın hayatını sürdüren Gazete, Radyo, Televizyon, Dergi, İnternet sitesi gibi çeşitli yayın kuruluşlarının sahip ve çalışanlarının katılacağı bir organizasyon olacağı kaydedildi.

     Üç gün sürecek programda, sergi açılışı, paneller ve çalıştayların yanı sıra Tataristan’ın tarihi, turistik yerleri ile güzelliklerinin görüleceği geziler düzenlenecek.

   Dünya Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, “2. Türk Dünyası Gazeteciler Şurası”nın amacının Rusya Federasyonu Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin tarihi, turistik yerleri ve kültürünü Türk Dünyası ve dünyaya yaymak olduğunu söyledi.

Demir, konuşmasını şöyle sürdürdü:

   “Tataristan’da hizmet veren medya mensuplarının Türk Dünyası medya mensupları ile buluşmasını sağlamak, medya mensupları arasındaki bilgi alışverişleri, tanışma, mesleki dayanışmayı temin etmek, problemlerini müşterek konuşarak çözüm yollarını yetkililere iletmektir. Yine meslektaşlarımız ile birlikte Rusya Federasyonu, Tataristan Özerk Cumhuriyeti ve Türk Dünyası’na daha iyi nasıl hizmet edilebiliriz, bu birliktelikten insanlık nasıl faydalanır, bunun yol ve yöntemlerini arayarak hayata nasıl geçirebiliriz.”

GAZETECİLER ESKİŞEHİR’DE BULUŞTU! (22 Mart 2014)

     Eskişehir, 3 gün boyunca Türk Dünyası Gazetecileri'ni ağırladı. 30 Ülkeden 300'den fazla gazeteci Eskişehir'de buluştu. İsmail Kahraman, Avrasya Gazeteciler, Radyocular ve Televizyoncular Derneği Genel başkanı olarak davet edildiği Şûra’da Kocaeli ve Anadolu basınını temsil etti.

     Türk Dünyası Kültür başkenti olan Eskişehir, Türk dünyası Gazeteciler Şûrası’na da ev sahipliği yaptı. 30 ülkeden 300’den fazla gazetecinin yer aldığı Şura’da AGRT Genel başkanı İsmail Kahraman Şura’yı baştan sona takip etti. Şura’da konuşma yapan İsmail Kahraman, Türk dünyası Haber Ajansı’nın kurulması gerektiğini belirtti. Kahraman, Türki Cumhuriyetlerin birbirleriyle iletişiminin sağlaması, doğru haber akışının hız bir şekilde ulaşması için ajansın gerekli olduğunu belirterek böylelikle soydaşların birbirlerinden daha kolay haber almalarının sağlanacağını, ilişkilerin daha canlı tutulacağını belirtti. Kahraman’ın bu önerisi Şura’da büyük destek gördü.

BAKAN AVCI DA KATILDI

     Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği etkinlikleri kapsamında düzenlenen Türk Dünyası Gazeteciler Şurası´na katılan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, internetin habere erişimin merkezine yerleşmeye başladığını söyledi. Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi Salonu´nda gerçekleştirilen etkinliğe; Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Ak Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Anadolu Üniversitesi (Aü) Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel, Dünya Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, yerli ve yabancı basın mensupları ile çok sayıda ilgili katıldı.

BÜYÜK FIRSAT

   Etkinlikte konuşan Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Türk Dünyası Kültür Başkenti kapsamında önemli bir etkinlik daha gerçekleştirildiğini söyledi. Şura boyunca medya ve iletişim ana başlığı altında küreselleşme ve bu süreçte ortaya çıkan iletişim gelişmelerinin konuşulacağını, ayrıca Türk Dünyası Kadın Gazeteciler Zirvesi ile Türk Dünyası Gazeteciler Çalıştayı´nın yapılacağını belirten Bakan Avcı, "Bu sayede, farklı ülkelerdeki basın camialarını temsil eden gazeteci arkadaşlarımızın karşılıklı olarak birbirlerini tanımaları, birbirlerinin sorunlarını, ufuklarını daha iyi anlamaları, projelerini paylaşmaları için önemli bir fırsat ve imkan doğacak" ifadelerini kullandı. "Modernleşme serüvenimizin lokomotif güçlerinden biri yayınlandıkları dönemin ruhunu taşıyan gazeteler oldu" diyen Avcı, "Dolayısıyla gazetecilik mesleği ve gazetecilerimizle eş güdümlü ilerleyen bir modernleşme süreci yaşadık. Takvim-i Vakayi ve Tercüman-ı Ahval gibi süreli yayınlar, ilerleme ve gelişme serüvenimizin ana durakları oldu. Bildiğiniz gibi gazeteler iletişim aracı olarak önemli bir misyonu temsil ediyorlar ancak gazete zamanla bu gücünü radyo, televizyon ve internet gibi çeşitlenmeye başlayan medya araçlarıyla paylaşmaya başladı" dedi.

YENİ KAPILAR AÇILACAKTIR

     Uzun vadede daha kaliteli haber ve bilgi paylaşımı için yeni kapıların açılacağına inandığını kaydeden Avcı, "Teknolojinin sağladığı imkanlarla, özellikle bilişim teknolojisinde çok farklı uygulamalar doğdu. Cep telefonunun da birey ve toplum hayatına girmesiyle birlikte sosyal medya ön plana çıktı. Nitelikli haber ve bilginin yerini ilk etapta dedikodu, sansasyon ve eğlence almış gibi görünse de gelişen ve yaygınlaşan farklı platformlar aracılığıyla uzun vadede daha nitelikli bir iletişim ağı, kaliteli haber ve bilgi paylaşımı için yeni kapılar açılacaktır. Biz de Milli Eğitim Bakanlığı olarak öğrencilerimizi bu yönde eğitmek, bilgiyle donatmak ve bilinçlendirmek için medya okuryazarlığı dersini programlarımıza koyduk. Fatih Projesi kapsamında kurduğumuz ´EBA Portal´ ile faydalı web içerikleri ve medya hizmeti sunmaya başladık" diye konuştu.

SOSYAL MEDYA HABERCİLİĞİ

      Bilgi ve haberin çok kolay yayıldığı, çok hızlı bir biçimde tüketildiği bir çağda yaşadığımıza dikkat çeken Bakan Avcı, "Böyle bir çağda ilimizde gerçekleştirilen şura, meseleye çok yönlü bakmak açısından büyük önem taşıyor. Hem ülkemizin yerel ve ulusal basın mensuplarının hem de dost ve kardeş ülkelerin basın camiasının katılımıyla gerçekleşen bu organizasyon birbirimize ayna tutmak açısından önemli bir işlev görecek. Konuşmamız ve paylaşmamız gereken birçok mesele var. Birbirimizle paylaşacağımız, birbirimize önereceğimiz veya öğreteceğimiz çok şey olduğuna inanıyorum. Az önce de vurguladığım gibi öyle bir zamandayız ki bilgi ve haber anlık tüketiliyor. Yakın zamanda dergiler aylık/haftalık, gazeteler günlük, radyo/televizyon saatlik bilgi ve haber iletirken, şimdi sosyal medyayla birlikte bilgi ve haber anlık iletiliyor ve tüketiliyor" şeklinde konuştu.

SIKINTILAR VAR

    Avcı, "Lokal haber üretim süreçlerinde çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor" diyerek şöyle devam etti: "Eğitimden kentleşmeye, sağlıktan iletişime kadar her alanda görüş ve önerilerimiz olmalı. Bilgi ve iletişim çağında siz gazeteci kardeşlerimizin iletişimi hayati önem kazanıyor. Bu iletişimin en önemli ortak paydası etik üretmek, içselleştirilmiş basın ilkelerini belirlemek ve küresel bir basın ahlakı oluşturmaktır. Böyle bir iletişimi çok acil ve elzem görüyorum. Bugün haber kaynaklarımızın, gazetelerimizin, yerel, ulusal ve küresel haberlerin büyük bir bölümünü ajanslar karşılıyor. Bu bir mecburiyet çünkü lokal haber üretim süreçlerinde çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Diğer yandan kişisel ve grupsal görüşlerin yönlendirdiği yanlı haber üretimi, haber alma ve doğru bilgilenme hakkını tehdit ediyor. Yorum ve tartışmalarımız da nitelikli ve çok boyutlu bir yapıya kavuşamaması nedeniyle ciddi bir düzey kaybı yaşanıyor. Aynı durum görüntülü ve sesli yayıncılık için de geçerli. Günümüze ait medya biçim ve içeriğine dair standartlar henüz netleşmiş değil. Diğer yandan doğru bilgilendirilme hakkı ve basın özgürlüğü ile kişilerin bireysel hak ve hürriyetleri, kişisel mahremiyet arasında bir denge kurulabilmiş değil. Dünyada habere ulaşmak için televizyon, gazete, radyo ve internet gibi araçların kullanımı üzerine yapılan araştırmalar göstermektedir ki, internet artık habere erişimin merkezine yerleşmeye başlıyor. Bu noktada şu an gerçekleşen şura tarzındaki etkinlikler ortak aklı oluşturmak anlamında önem kazanıyor."

KARACA HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

      Açılış töreninde ilk sözü alan Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı Başkanı Yılmaz Karaca, “Türk Dünyası 1. Gazeteciler Şurası´nın amacı, başta Türk Cumhuriyetlerindeki gazeteci meslektaşlarımız olmak üzere, Türk Akraba Toplulukları Gazetecileri ve Avrupa ülkelerindeki meslektaşlarımızı bir araya getirmek, onların mesleki ve kültürel paylaşımda bulunmalarını sağlamaktır. Meslektaşlarımızın, öncelikle bulundukları ülkelerin yasalarına uymak kaydıyla daha özgür, daha güçlü ve daha bilinçli gazetecilik yapmalarına öncülük etmeyi, onları değişen ve gelişen medya dünyasıyla buluşturmayı hedeflemekteyiz” dedi.

VALİ ŞURA’NIN ÖNEMİNİ ANLATTI

      Türk Dünyası I. Gazeteciler Şurası’nın tarihî bir öneme sahip olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ise “Zira Kültür Başkentliği kapsamında şehrimizde güzel bir ilk’e daha ev sahipliği yapıyoruz” dedi. Şura ile Türk dünyası basınının vizyonu için ortak akıl geliştirmeyi ve bu kapsamda uluslararası bir iş kültürünün temellerini atmayı amaçladıklarını belirten Vali Tuna, sözlerine şöyle devam etti:

     “30 ülkeden 100, yurt içinden de 60’ın üzerinde ilden gelen 250 gazeteci olmak üzere toplam 350 basın mensubu arasında iletişim, diyalog ve mesleki birikimlerin paylaşılacağı bu buluşma, şehrimizde gerçekleştirdiğimiz 250’yi aşan uluslararası etkinliklerden sadece biridir. “Türk Dünyası 1. Gazeteciler Şurası”nda yasalara uygun ve daha bilinçli gazetecilik yapılmasına öncülük etmek, gazetecileri değişen ve gelişen medya dünyasıyla buluşturmak hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Şura kapsamında düzenlenecek çalıştay, panel, zirve ve sergi ile dünyada gelişen gazetecilik ve iletişim teknolojisi başta olmak üzere, medyanın günümüzde geldiği nokta ve gelecekte biçimleneceği durum da değerlendirilecektir.

MİLLİ KÜLTÜR

     Bir milleti millet yapan unsurların başında millî kültür geldiğinin altını çizen Vali Tuna, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Millî kültürü oluşturan unsurlar arasında da gelenekler, inançlar, bayramlar önemli bir yere sahiptir. Bu çerçevede, Nevruz Bayramı, millî benliğin ve millî kimliğin korunmasını sağlayan ortak zenginliğimizdir. Bu bayram, ayrıca Türk Dünyası’nın gönül birliği için büyük bir fırsattır. Bu fırsatı iyi değerlendirmenizi istirham ediyorum siz değerli gazetecilerden. Ecdadımızın devlet geleneğinde önemli yeri olan Nevruz’u bütün dünyaya iyi anlatmanız, hem millî kültürümüz hem de Türk dünyası gönül birliği için hayati öneme sahiptir. Biz Nevruz denilince Türk dünyasının farklı bölgelerinde Milattan Önce 3. yüzyıldan beri farklı isimlerle varlığını sürdüren coşkulu bir bayram görüyoruz. Biz Nevruz denilince Türk dünyasını görüyoruz. Biz Nevruz denilince farklı din ve mezheplerin sevgi ve hoşgörü ile bir araya geldiğini görüyoruz. Nevruz demek dostluk, barış, huzur ve ümit demektir.”

TÜRKSOY ÖDÜLLERİ VERİLDİ

      TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ise, Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı´nın iş birliğiyle gerçekleştirilen bu özel organizasyonun, Türkiye ve kurumları arasında mevcut olan iletişimi güçlendirileceğini ve mesleki birikimlerin aktarılmasıyla katılan herkesin fayda sağlayacağını anlattı. Konuşmanın ardından etkinliğe katılanlara teşekkür plaketi verildi. Daha sonra TÜRKSOY Basın Ödülleri; Bakan Avcı, Vali Tuna, Milletvekili Koca, TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov tarafından ödül sahiplerine verildi.

TÜRK DÜNYASI GAZETECİLERİ ESKİŞEHİR DEKLARASYONU-22 Mart-2014

  19-22 Mart 2014 tarihlerinde Eskişehir’de, Türk Cumhuriyetleri ve Türk Akraba Toplulukları ile Avrupa’dan toplam 350 gazetecinin katılımıyla düzenlenen “1.TÜRK DÜNYASI GAZETECİLER ŞURASI”

ESKİŞEHİR DEKLARASYONU:

 1. Türk dünyası medya mensupları arasında iletişim ağı kurularak, karşılıklı bilgi paylaşımı ve işbirliği güçlendirilecektir.
 2. Türk dünyası medya mensupları, evrensel insan haklarının savunulması, bölge ve dünya barışına katkı sunulması yönünde çaba sarfedecektir. Medyada nefret ve düşmanlık söylemlerinin önüne geçilerek sevgi, iyi niyet ve barış dilinin teşvik
  edilmesi kararlaştırılmıştır.
 3. “TÜRK DÜNYASI HABER AJANSI” adı altında bir oluşumun temel ihtiyaç olduğu belirlenmiştir. Bu sebeple bir haber
  ajansının kurulması ile ilgili temeller atılmış ve üretilen haberlerin dünyaya ulaştırılmasına karar verilmiştir.
 4. TÜRK DÜNYASI GAZETECİLERİ, Türk dünyasına yönelik hizmet eden tüm kurum ve kuruluşlarla müşterek çalışmalarda bulunmayı taahhüt etmektedir.
 5. Türk dünyasında, basın özgürlüğünün ihlali durumunda ilgili ülkelere gerekli uyarılarda bulunarak, ortak imzalı basın bildirileri yayınlanacaktır. Aynı şekilde tüm Dünyada basın özgürlüğüyle ilgili ihlallerde duyarlı olunacak ve demokrasinin teminatı olarak halkın haber alma hakkı savunulacaktır.
 6. Türk dünyası kadın gazetecileri, yaşanan problemleri değerlendirerek; “Türk Dünyası Kadın Gazeteciler Derneği”nin kurulmasına karar verilmiştir.
 7. Türk dünyasında basın ve ifade özgürlüğünün, evrensel hukuk çerçevesine oturtulması kaçınılmaz bir zarurettir. Medyaya yönelik sansür kabul edilemez. Ancak, medya da kişi hak ve hürriyeti ile mahremiyetin korunması ilkesine özen göstermelidir.
 8. Anadolu Ajansı’nın; ülke dışındaki Türk medyasına ücretsiz, Türkiye’deki yerel medyaya ise daha uygun ücretle hizmet vermesi beklenmektedir.
 9. Suriye’deki iç savaşta yaşanan dram ve özellikle Türkmenlere yönelik insan hakları ihlalleri şiddetle kınanmaktadır. Hakkında haber alınamayan kayıp Gazeteci Beşşar Kaddumi’nin akıbetiyle ilgili Suriye yetkililerinin açıklama yapması beklenmektedir.
 10. Kırım’daki son gelişmeler kabul edilemez. Ukrayna’nın toprak bütünlüğü korunmalı ve sorunların çözümü demokratik yollarla sağlanmalıdır.
 11. Doğu Türkistan Türklerine yapılan insan hakları ihlalleri ve dünyanın tutumu vicdanları yaralamaktadır. Uluslararası kurum ve kuruluşlar, Uygurlara uygulanan insanlık dışı muamelenin engellenmesi için gereken adımları atmalıdır. Ayrıca Çin polisi tarafından rejim karşıtı suç işlediği gerekçesiyle gözaltına alınan gazeteci-akademisyen İlham Tohti için dünyada gündem oluşturulmalı ve uluslararası insan hakları kuruluşlarının gözetiminde yeniden yargılanması sağlanmalıdır.
 12. Karabağ’daki işgal kabul edilemez. Uluslararası toplum, Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarını terk etmesini sağlamalıdır.
 13. Irak Türklerinin yaşadığı özellikle Tuzhurmatu ve Kerkük’teki şiddete son verilmeli, Türkmenlerin güvenlikleri ve tüm hakları Irak’ın toprak bütünlüğü içerisinde korunmalıdır.
 14. İran’da yaşayan Türklerin demokratik hak ve özgürlükleri korunmalı. İran’ın Azerbaycan eyaletleri bölgesinde bulunan Urumiye Gölü’nün kuruması, bölgede yaşayan halkın sağlığını tehdit etmektedir. Hem bu sorunun, hem de İran sınırları içerisinde yer alan Türkmensahra bölgesinde yaşanan sıkıntıların giderilmesi yönünde, yeni Cumhurbaşkanı tarafından verilen sözlerin yerine getirilmesini beklemekteyiz. Her iki konuda İran yönetimine yeni bir çağrı yapılmasına karar verilmiştir.
 15. Avrupa’da yükselen ırkçılık ve İslamofobya, Türkleri ve diğer Müslüman azınlıkları tehdit etmektedir. Bu sorunun çözümü için birlikte yaşama kültürünü geliştirici adımlar atılmalıdır.
 16. Afganistan Türklerinin eğitimi konusunda gerekli girişimlerde bulunulmalıdır.
 17. Bağımsızlığını ilan ederek Türk dünyasına katılma adımı atan ülkelerin uluslararası boyutta tanınmamalarıyla ilgili çağrıda bulunulması kararlaştırılmıştır.
 18. Türk dünyası ülkelerinde yaşayanların iletişiminin çok daha sağlıklı ve verimli bir şekilde yapılabilmesi için Türkiye Türkçesi’nin, ortak iletişim dili olarak Türk Dünyası toplulukları tarafından benimsenmesi değerlendirilmiştir. Ayrıca Türkçe’nin farklı lehçelerinin karşılıkl tercümesinin, google başta olmak üzere, internet ortamında yapılmasıyla ilgili olarak girişimlerde bulunulması kararlaştırılmıştır.
 19. Türk dünyasına hizmet eden medya mensuplarına “Türk Dünyası İsmail Gaspıralı Basın Hizmet Ödülü” ihdas edilerek, gelecek yıldan itibaren verilmesi kararlaştırılmıştır. Dünya Kamuoyuna duyurulur (22 Mart 2014)

TÜRK DÜNYASI GAZETECİLER ŞURASI DÜZENLEME KURULU

Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı
Türkiye Gazeteciler Federasyonu
Dünya Gazeteciler Federasyonu
Türk Dünyası Genç İletişimciler Derneği
Anadolu Spor Gazetecileri Derneği
Avrasya Radyo-TV Yayıncılar Birliği

Türk Dünyası Gazeteciler Şurası Katılımcıları Adına: Türkiye- Azerbaycan-Türkmenistan-Özbekistan-Kazakistan-Kırgızistan-Kktc-Irak Türkleri-Makedonya Türkleri-Suriye Türkleri-Kırım-Abhazya-Çuvaşistan-Gagavuzya-Hollanda-Tataristan-Kosova-Afganistan-Bulgaristan-Doğu Türkistan-İngiltere-Fransa-Belçika-Almanya-İran-Romanya Delegeleri