AGRT Genel Başkanı İsmail Kahraman’ın, Tunus Cumhurbaşkanı Moncef Marzouki’nin ev sahipliğinde Tunus Kültür Bakanlığı’nın davetlisi olarak gittiği Kuzey Afrika – Mağrip Ülkeleri; Tunus, Cezayir, Libya, Fas ve Moritanya ülkelerinin katıldığı Türkiye’den de çok sayıda davetlinin iştirak ettiği Mağrip Ülkeleri kültür ve ekonomi forumu tam anlamıyla başarılı geçti. Foruma katılan Türkiye’den 13 gazeteciden biri olan İsmail Kahraman, üst düzey devlet yetkilileriyle görüşüp Kocaeli  ile Anibal’ın memleketi Tunus’un Kartaca şehri arasında kardeş şehir bağı kurulması konusunda çalışmalar yaptı. Türkiye’nin Tunus Büyükelçisi Ömer Güçük ve Tünüş Kültür Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Muhammet Başar’a kardeşlik yazısı ve bölge ile ilgili kitap, belge ve dokümanlar hediye etti. Büyükelçi ve Kültür Bakanlığı müsteşar yardımcısı konuyla ilgileneceğini kardeşlik köprüsü kurulması ı için çalışmalar yapacaklarını bildirdiler. 

Daha önce Tunus’a birkaç kez  giden AGRT Genel Başkanı İsmail Kahraman, “bu geziler biraz turistik geziydi. Şimdi ki gezi tam anlamıyla bir Kültür gezisi oldu. Tunuslu yetkililer bize kültür değerlerini ve ekonomik potansiyellerini anlattılar. Bunun yanında Libya, Cezayir, Fas ve Moritanya ülkelerinden gazeteciler, kültür adamları ve STK yetkilileriyle de görüşmeler yapıp belgesel görüntüler çektim.” Dedi.

Türkiye’den Mağrip Gezisine çok sayıda davetli katıldı. Gebze ve İstanbul’un organizasyonu Kocaeli emlak ve İnşaatçılar Derneği Genel başkanı Zeki Gedikoğlu organize etti. Türkiye’den en ağırlıklı grup Kütahya’dan zirveye katıldı. Önemli Üniversitelerin öğretim üyeleri ve rektörleri zirvede önemli çalışmalar yaptılar. İşadamı ve sanayicilerimiz Mağrip ülkelerinin sanayici ve İşadamlarıyla görüşmeler ve ikili iş anlaşmaları imzaladılar. Türkiye Cumhuriyeti’nin kültür Bakanlığı folklor ve halk Oyunları ekipleriyle Mağrip ülkelerinde Kültür ve Sanat gösterileri organize ettiler.

Tunus’da Devri Alem: http://www.gebzegazetesi.com/Koseyazisi-7733-tunus’ta-devr-i-alem.html

Tunus’da Arap Baharı: http://www.belgeselyayincilik.com/genel/ismail-kahraman%E2%80%99in-kalem-ve-kamerasin%E2%80%99dan-tunus%E2%80%99da-devr-i-alem

Tunus’da neler oluyor: http://www.belgeselyayincilik.com/ismail-kahraman/makaleler/yil2011/ocak/tunusda-neler-oluyor