26-30 Mayıs 2015 tarihlerinde Tataristan’ın başkenti Kazan’da tarihi not düşüp zamana noterlik yaptık. 20 ayrı ülkeden 100 gazeteci ile 3 gün süre ile başkent Kazan’da çok önemli toplantılar, kültürel organizasyonlar, belgesel gösterimi, resmi ziyaretler, medya sergisi ve belgesel çekimleri gibi çalışmalara katılıp Şura’nın organizasyon komitesi üyesi ve Kazan Deklarasyonu sonuç bildirgesi hazırlama komitesi başkanı olarak tarihe şahitlik yapmış olduk. Türkiye’den çok önemli resmi kurumların desteği ve Tataristan Cumhurbaşkanının ev sahipliğinde Kazan’da gerçekleşen toplantı Dünya kamuoyunda da büyük ilgi gördü. Toplantı ile ilgili ayrıntılı bilgiler gezi notu şeklinde yaptığım çalışmaları sizlerle önümüzdeki günlerde paylaşacağım. Ancak 3 günde çok önemli kültür çalışmalarına katılma imkânım oldu. Kazan’da kaldığım süre içinde başta Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosumuz Turan Dilmaç Bey olmak üzere, Türk Dünyasından gazeteciler ile görüşmeler de yaptım. Tataristan’daki Türk iş adamları ile de söyleşiler yapıp ünlü tarihçi Yusuf Akçora’nın vefatının 80. Yıl dönümü dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti devletinin destekleri tarafından kurulan Yunus Emre Enstitüsü tarafından organize edilen Kazan’da ki sempozyumu da takip ederek Yusuf Akçora ile meşhur Kırım’lı Tatar Türk gazeteci Gasparalı İsmail’in torunları ile de söyleşi yapma imkanım oldu. Ayrıca Tataristan’a yakın olan önemli Özerk Türk cumhuriyetlerden biri olan Çuvasistan’a giderek Çuvaş Türk tarihi ile ilgili tarih müzesinde belgesel çekimi yapıp, ardından bir başka özerk cumhuriyet olan Rusya Federasyonunun Mari cumhuriyetinde de belgesel çekimleri gerçekleştirdim.  Tataristan’da Gebze belediyesi ile Kardeş şehir olmak isteyen Tilaçi belediye başkanı ile Türkiye’nin Kazan başkonsolosluğunda görüşme yaparak Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker tarafından verilen plaketi başkonsolos Turan Dilmaç bey ile birlikte başkana takdim ettik. 3 günde Tataristan’da tam bir Devri Alem yaparak hem kültür çalışmaları hem şurayı hem de iki ayrı özerk cumhuriyette belgesel çekimleri yaparak tarihi not düşüp zamana noterlik yaptım. Yaptığım çalışmaları ayrıntılı bir şekilde Devri Alem programı olarak sizlerle paylaşacağım. Şimdi Şura ile ilgili yazı ve çalışmaların özetini birlikte okuyalım

Türk Dünyası 2.Gazeteciler Şura Heyeti, Kazan Başkonsolosluğunda

Türk Dünyası 2.Gazeteciler şurasına katılan özel bir heyet, Kazan T.C. Kazan Başkonsolosluğunu ziyaret etti. Başkonsolos Turhan Dilmaç,  Kazan Başkonsolosluğu binasında Muavin Konsolos Osman Göktürk ile birlikte 28 Mayıs günü öğle saatlerinde heyeti kabul etti. Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu başkanı Menderes Demir,  şurada ödül alan Anadolu Ajansı adına Nedim Kaya, TRT Genel Müdürlüğü’nden Hakan Türkyılmaz, TRT Avaz adına Murat Akkoç, Avrupa Media Gurubu adına İngiltere’den Vatan ÖZ, Avrasya Türk Dernek Federasyonu adına İsmail Cengiz, Avrasya Gazete Radyo ve Televizyon yayıncıları  Derneği Genel Başkanı İsmail Kahraman, AlJazera Türk adına Can Hasasu, Hollanda Türk Federasyonu adına Murat Gedik, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu danışmanı Türer Yener’den oluşan heyeti kabul eden Kazan Başkonsolosluğu bir konuşma yaptı.

KAZAN BAŞKONSOLOSLUĞUNA RESMİ ZİYARET

Başkonsolos Turhan Dilmaç şunları söyledi: “Tataristan ve Kazan, son dönemde Rusya genelinde ve Tataristan içinde de petrol ve petrol sanayisi ile birlikte güçlü ve gelişen özelliği dikkat çekiyor. Helikopter ve kamyon üretimi var. Türkiye açısından çok etkili yatırımlarımız var. Türkiye’nin Tataristan’da 2 milyar dolara yakın yatırımı var. Rusya genelinde 10 milyar Türk yatırımı var.  Tatar Cumhurbaşkanı en çok Türkiye’yi ziyaret ediyor. İzmir, Manisa, Denizli ve Ankara’yı ziyaret etti. Mersin, Kocaeli gibi iş çevrelerini ziyaret ediyor. 5 yıldızlı oteli olmayan Kazan’da, Rixos Ultra lüks bir otel yapacak. Rusya Türkiye arasında (ermeni meselesi dışında) ilişkiler çok iyi. Bundan 10 yıl önce denseydi Kazan’da Türk dünyası Türk Gazeteciler Şurası yapılacak diye kimse inanmazdı. Rusya Türkiye arasında Sayın Putin ile Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan başkanlığında ortak işbirliği forumu yılda 1 kez yapılıyor. Üst düzey işbirliği kazan da yapılmadı ve şu an planlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu işbirliğine katılması bekleniyor. “

“Kutadgu Bilig’i ortaya çıkaran Ordinaryus Profesör de etkinliklere katılacak. Tatar aydınlarının Türkiyeye yaptığı katkı bilinmiyor veya az biliniyor. Tataristan içinde de az biliniyor. Türkiye Cumhuriyeti kuruluşunda da Tatarların büyük katkısı var. Yusuf Akçura örneğinde olduğu gibi. İlk kadın diplomat Kazan şehrinden Tatar Türkü’dür.”

Gebze İle Teleçe Belediyesi Kardeş

 Türk Dünyası Gazetecilere Federasyonu Başkan vekili ve AGRT Genel başkanı olarak Kazan’da 2. Gazeteciler Şûrası’nın toplanmasına önemli katkı sunan Devri Alem belgesel tv program yapımcısı İsmail Kahraman şuraya katılmak üzere Tataristan’a giderken Gebze belediye başkanı ile görüşme yaprak daha önce başlayan kardeş şehir görüşmelerini de şurada gündeme getirdi. Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker ile Teleçe Belediye Başkanı İldus Zarıpov arasında kardeş belediye plaketi Kazan Başkonsolosluğunda verildi. 

Bilindiği gibi 2014 yılında Kazan 2014 Türk Dünyası Kültür Başkentliğinin resmi açılışı, Kazan Devlet Opera ve Balesi Salonu’nda düzenlenen törenle gerçekleştirilmişti. Tataristan Belediyeler Birliği Başkanı Minsagit Şakirov ile  Kocaeli Büyük Şehir belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu arasında yapılan resmi  görüşmeleri  İsmail kahraman takip etmişti.   Başkan Karaosmanoğlu  başkanlığında birliğe üye belediye başkanlarıyla değerlendirme toplantısında Teleçe İlçe belediye Başkanı İldus Zarıpov, Kazan Belediyesi Başkan Yardımcısı Lüdmila Andreyeva ve Aktanış İlçe Belediye Başkanı Ramil Harbiyev hazır bulunmuş  kardeş şehir görüşmleri başlamıştı..

Tataristan’da Tarihe Not Düşüldü

Türk Dünyası 2. Gazeteciler Şurasın’a büyük ilgi. Tataristan’ın başkenti Kazan’  tarihi toplantıya şahitlik yaptı. 20 Ayrı ülkeden  100 gazetecinin katıldığı   toplantı büyük ilgi gördü.  Türk Dünyası 2. Gazeteciler Şurası, Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da başladı. Dünya Gazeteciler Federasyonu ve TATMEDIA kuruluşuyla ortaklaşa düzenlenen şuranın açılışına, Tataristan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Rimma Radnikova, Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç ve TATMEDIA Yönetim Kurulu Başkanı Ayrat Zaripov da katıldı. Açılışta, “Türk Dünyası Basın Ödülleri” törenle sahiplerine verildi. Anadolu Ajansı, TRT Avaz, TATMEDIA, Azerbaycan Matbuat Şurası, Makedonya’dan Yeni Balkan Gazetesi, İngiltere’den Avrupa Medya Grubu ve Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği, ödül kazanan kurumlar oldu. İki gün süren şurada, “Tataristan’ın Türk Dünyasında Jeopolitik Yapısı”, “Türk Dünyasında İletişim Gelişmeleri” ve “Türk Dünyası Gazeteciler Çalıştayı” başlıkları altında üç oturum yapıldı. Şura sonunda, “Türk Dünyası Gazeteciler Kazan Deklarasyonu” kamuoyuyla paylaşıldı .Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Başbakanlık Yurtdışı ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, TRT Avaz gibi devlet kurumlarının destek verdiği şurada, Anadolu Ajansı da “global iletişim ortağı” olarak yer aldı.

Gazeteciler tarihi  İdil- Bulgar kentinde

Türk Dünyası 2. Gazeteciler Şurası” kapsamında dünyanın dört bir yanından Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’a gelen medya mensupları tarihi Bulgar kentini ziyaret etti. Gazeteciler, 922 yılında İslam’ın İdil Bulgarları tarafından kabul edilmesi anısında yapılan “Hatıra Müzesi”, dünyanın en büyük Kuran-ı Kerim’i ve sadece beyaz mermer kullanılarak inşa edilen “Ak Camii” gibi eserleri görme şansı buldu. Dünya Gazeteciler Federasyonu ve Tataristan Cumhuriyeti’nin TATMEDIA kuruluşu ile ortaklaşa düzenlenen şuranın bu yılki ana teması, “Avrasya’da İletişim ve İşbirliği” oldu. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Başbakanlık Yurtdışı ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ve TRT Avaz gibi devlet kurumlarının destek verdiği şuraya. Türk dünyası Gazeteciler Fedarasyonu Başken vekili ve Avrasya  Gazete Rdyo ve Televizyon yayıncıları Birliği Genel başkanı İsmail Kahraman’da  belgesel çekimleri ile katkıda bulundu. Kahraman tarafından hazırlanan “ ESKİŞEHİR’DEN KAZAN’A TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAYKENTLEREMİZ “  belgeselinin galası ’da  yapıldı. Toplam 20 ülkeden 100 gazetecinin katılan, “Tataristan’ın Türk Dünyasında Jeopolitik Yapısı”, “Türk Dünyasında İletişim Gelişmeleri” ve “Türk Dünyası Gazeteciler Çalıştayı” başlıkları altında üç oturum yapıldı.

 20 Ülke ’den 100 Gazeteci

Eskişehir’de ilk olarak 2014 yılında düzenlenen ‘Türk Dünyası Gazeteciler Şurası’nın ikincisi RF. Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da başladı. Kazan’da Başbakanlık TİKA, TRT, Anadolu Haber Ajansı, Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Türk Hava Yollarının desteğiyle düzenlenen Şura’ya 20 ülkeden 100 gazeteci katıldı.   Tataristan Cumhuriyeti’nin Tatmedia Kurumu ile Dünya Gazeteciler Federasyonunun ortaklaşa düzenlediği “Türk Dünyası 2. Gazeteciler Şurası”, Türkiye ile Tataristan Cumhuriyeti’nin ortak bir projesi olan etkinlik Tataristan’ın başkenti Kazan’da iki gün sürdü. Başta Türkiye ve Tataristan olmak üzere Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Çuvaşistan, Başkurdistan, Irak, İran, Türkmen Sahra, Kırım ve İngiltere gibi daha birçok Türk dünyası Coğrafyasından Türk Gazeteciler katıldı.

Türk Dünyası Başarı Ödülleri

Bu yıl ilk kez Türk Dünyası Üstün Basın Nişanı verilen ikinci Şura’da, ödül, RF. Tataristan Cumhurbaşkanı’na onurla takdim edildi. Ayrıca Türk Dünyası Basın Hizmet Ödülleri de ilk defa DGF tarafından verildi. Bu ödüller  şu  kuruluşlara verildi. 1.TRT AVAZ –Türkiye 2.TATMEDIA RF – Tataristan Özerk Cumhuriyeti 3. Anadolu Haber Ajansı – (AA) Türkiye 4. Azerbaycan Matbuat Şurası – Azerbaycan 5.Yeni Balkan Gazetesi – Makedonya 6. AVRUPA MEDIA GROUP – İngiltere 7.Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği 8.Nur Gazetesi. RF – Tataristan

Şura’da  Yapılan Konuşmalar

Tatar Parlamentosu Sözcüsü Rimma Ratnikova, “Yusuf Akcura, İsmail Kaspıralı gibi isimlerin Sibirya, Rusya, Tataristan ve Türk dünyasında büyük ve önemli yeri vardır. Türk Tatar gazeteciliği 110. yılını kutluyor. Rus Cumhuriyetleri Sovyet eski cumhuriyetler dağıldıktan sonra herkes kendi devletini kurdu. Tatar dilinin eğitimde okumada kullanılması sorunlar var” dedi. “Tataristan’da basın özgürlüğü tam olarak vardır diyemeyiz” diyen Ratnikova, “Biz köklerimi tanıyacağız. Türk gazetecileri bizim için çok önemli. Bu şura ile yapılan bağlantılar önemli” dedi

Türk Dünyası Gazeteciler Fedrasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, “Türk Dünyası 2.Gazeteciler Şuraya hoşgeldiniz şeref verdiniz” diyerek başladığı sözlerini, Tatmedia, Tataristan Başkonsolosluğu, Türk basını, Şemsettin Küzeci, Tika, AA, THY, ve tüm medya mensuplarına teşekkür ederek devam ettirdi.

KAZAN TÜRK HALKLARI TİYATRO FESTİVALİ

T.C.Tataristan Başkonsolosu Turhan Dilmaç ise, “Türk Dünyası 2.Gazeteciler Şura katılımcıları Kazan’a hoş geldiniz. 1000 yıllık Tatar, Kazan şehrinin seçilmesi bizleri memnun etmiştir. Kazan’ın Tatar Türkler inin tanıtılması açısında bu şura çok önemli. Kazan Türk Halkları Tiyatro Festivali yapacak. Dilleri bir olan Türk gazetecilerinin bir olmasını dilerim” diye konuştu.

Türk Dünyası İletişimciler Birliği Başkanı Şemsettin Küzeci, “Türk Dünyası 2.Gazeteciler Şura’sı Türk dünyasının muhtelif bölgelerinden gelen gazetecilerle güçleneceğiz. Tataristan’da gazeteciler şurası yapılacak denildiğinde kimse inanmazdı. Bunu gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz. Türk Dünyası 2.Gazeteciler İletişim ve medya mensuplarıyla güzel iş yapacağız” dedi.

Kültür Başkentleri Belgeseli Galasına Büyük İlgi

Tataristan Cumhurbaşkanlığının himayesinde ve Tataristan Medya Bakanlığı TAD MED ve merkezi Türkiye’de bulunan Dünya Gazeteciler federasyonun ev sahipliğinde 26-30 Mayıs 2015 tarihlerinde Tataristan’ın başkenti Kazan’da gerçekleşen şuranın en önemli kültür etkinliği Eskişehir’den Kazan’ı Kültür Başkentlerimiz belgeselinin galası oldu.  120 dakikalık belgeseli DVD’si Avrasya gazeteciler derneğinin kültür hizmeti olarak şuaraya katılan gazetecilere ve Tataristan medya mensuplarına da hediye edildi.

GAZETECİLER ŞURASI SİNEVİZYONU

Yapım ve yönetmenliği İsmail Kahraman tarafından gerçekleştirilen Eskişehir’den Kazan’a kültür başkentlerimiz belgeselinin sine vizyon görselleri youtube üzerinden kamuoyu ile paylaşıldı. 7 dakikalık sine vizyonda önemli konular ile Eskişehir’de Kazan’a kültür başkentinin hikayesi anlatılma. Ayrıca Türk Dünyası Belediyeler Birliği genel başkanı olan Kocaeli Büyükşehir belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun Tataristan’ın başkenti kazana yaptığı gazi ile ilgili de bilgiler verilmekte. Bu bilgileri ve sine vizyonu izlemek için www.belgeselyayincilik.com ve https://www.youtube.com/watch?v=2C2sVu8a_ko  linkinden izleyebilirsiniz

“Türk Dünyası Gazeteciler Kazan Deklarasyonu”

 

      Avrasya Gazete Radyo ve Televizyon yayıncıları birliği  Genel başkanı İsmail kahraman başkanlığında   5 kişilik bir heyet tarafından hazırlanan ve şuraya katılan gazeteciler tarafından oybirliği ile kabul edilen  – “TÜRK DÜNYASI GAZETECİLER KAZAN DEKLARASYONU”  kamuoyuna açıklandı. Toplam 14 maddeden oluşan deklarasyona göre, kültürel değerleri yayma, edebi dili koruma ve milli aydınları bilgilendirme ile görevli olan milli yayın organlarının devletler tarafından desteklenmesi için çalışılacak. Ayrıca, AA tarafından hazırlanan “Türk Dünyası Haber Paketi”nin geliştirilmesine ve haber üretimi ve dağıtımı gibi konularda Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonunun aktif rol alması için girişimlerde bulunulacak. Deklarasyonda ayrıca TRT AVAZ öncelikli olmak üzere TRT1, TRT Çocuk ve TRT Müzik kanallarının Tataristan’da kablo yayın ağına dahil edilmesi için TATMEDIA ve TNV Televizyonu ile görüşmesine karar verildi. Şuranın sonuç bildirgesi başta olmak üzere Şuranın tüm çalışmaları takip ederek haberleştiren TRT Avaz televizyonu yayınları ile büyük destek verdi. Yayınlarını incelemek için https://www.facebook.com/trtavaz/videos/827836253951244/?pnref=story

Linkinden izleyebilirsiniz

“2.TÜRK DÜNYASI GAZETECİLER ŞURASI”

KAZAN DEKLERASYONU TAM METNİ

26-29 Mayıs 2015 tarihlerinde Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da, RF Tataristan Cumhuriyeti TATMEDIA, Tataristan Gazeteciler Birliği ile Dünya Gazeteciler Federasyonu’nun ortaklaşa düzenlediği; Türk Cumhuriyetleri ve Türk Akraba Toplulukları ile Avrupa’dan gelen toplam 20 ülkeden 100 gazetecinin katılımıyla düzenlenen “2.TÜRK DÜNYASI GAZETECİLER ŞÛRASI’NA katılan delegeler tarafından aşağıda yazılı 14 maddeden oluşan KAZAN DEKLARASYONU kabul edilmiştir:

1.         Kültürel değerleri yayma, edebi dili koruma ve milli aydınları bilgilendirme ile görevli olan milli yayın organlarının devletler tarafından desteklenmesi ve desteklerin sürdürülmesi; Milli konularda yayın yapan basın yayın organları ile gazetecilerin etik değerlere saygı göstermesi; Sadece bayram ve benzeri festival ve etkinliklerde değil genel olarak tüm milli sorunların yansıtılması için gazetecilere, medya kurumlarına teklifte bulunulması.

2.         19-22 Mart 2014 yılı “Eskişehir Deklarasyonu’nda kabul edilen; Türk dünyası ile ilgili ekonomik, kültürel, sosyal, siyasi tüm resmi ve özel etkinlikleri, faaliyetleri sürekli izleyecek, karşılıklı bilgi paylaşımında bulunacak ve toplanan haberler içinden seçilecek önemli etkinlikleri tüm dünyaya duyuracak; “Türk Dünyasını ilgilendiren çeşitli konularda projelerin hazırlandığı, görüntülü, sesli ve yazılı araştırmalardan oluşan dokümantasyon merkezinde toplanan ve üretilen bilgilerin, programların, belgesellerin, haber, dizi yazı ve araştırmaların Türk Devletleri ve  Özerk Cumhuriyetleri’ndeki ilgili kişi ve kurumlara, yazılı, sesli ve görüntülü medya kurumlarına servis edileceği,  “Türk Dünyası Haber Portalı”nın kurulması için ilgili kurumlar nezdinde girişimde bulunulmasına, somut adımlar atılmasına; Anadolu Ajansı ve T.C Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile TİKA ve T.C Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’ndan kuruluş aşamasında destek olmalarının talep edilmesine; bu çerçevede yurtiçi ve yurtdışında Türk Dünyası’na yönelik çalışma yapan resmi ve özel kurumlar, STK’lar ve Strateji Merkezlerini bir platform etrafında bir araya gelmelerini sağlayarak düzeni `İstişare Toplantıları’nın yapılmasına; bu ve benzeri çalışmalarda, kaynakların verimli kullanılması noktasında tavsiyede bulunulması önerilmiştir.

3.         Anadolu Ajansı’nın inisiyatifi ile hazırlanmakta olan `Türk Dünyası Haber Paketi`nin gerek geliştirme, gerekse dağıtım surecinde desteklenmesi, bu pakete bağlı eğitim, haber üretimi, haber aboneliği gibi konularda Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu’nun aktif rol alması için girişimlerde bulunulması önerilmiştir.

4.         TRT kanallarından TRT AVAZ öncelikli olmak üzere TRT1, TRT COCUK, TRT MUZIK kanallarının Tataristan’da kablo yayın ağına dahil edilmesi için Tat Medya ve TNV Televizyonu ile görüşmeler yapması tavsiye edilecektir.

5.         Tat Media ve TNV Televizyonu ile daha önce yapılmış olan karşılıklı protokollerin yenilenerek işbirliği çalışmalarının artırılması, ülkelerarası dizi, çizgi film, film, belgesel, müzik programlarının değişimi ve bunların başta TRT AVAZ kanalı olmak üzere diğer TRT kanallarında yayınlanması ve ayni şekilde TRT’den verilen programların da basta R.F. Tataristan Cumhuriyeti olmak üzere Rusya Federasyonu kanallarında yayınlanması noktasında yapılacak tüm girişimler izlenecek ve desteklenecektir.

6.         Başta Moskova olmak üzere R.F. Tataristan Cumhuriyeti başkenti Kazan’da TRT temsilcilik bürolarının açılması talebinin yetkililere iletilmesi kararlaştırılmıştır.

7.         T.C Başbakanlık Basın İlan Kurumu ve Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından Türkiye sınırları içinde verilen basın\yayın desteğinin eşit olarak yurt dışında yayın yapan kuruluşlara da verilmesi noktasında girişimlerde bulunulması; T.C Başbakanlık Tanıtma Fonu’ndan yurtdışı ihale duyurularının yurt dışındaki standart ve kriterlere uygun basın-yayın kuruluşlarına da reklam olarak verilmesi: Basın İlan Kurumu içerisinde `Dış Türkler ve Akraba Topluluklar` birimi kurularak ek maddi ilan desteğinden faydalandırılması ve Basın İlan Kurumu’nun mevcut yönetmenliğinin de bu çerçevede değiştirilmesi noktasında ilgili resmi kurumlarla temasa geçilmesi önerilmiştir.

8.         Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları bünyesindeki üniversitelerin İletişim Fakülteleri’nde okuyan öğrencilere Türk halklarına yönelik haber ve bilgilerin paylaşılması noktasında çeşitli kurslar düzenlenmesi için girişimlerde bulunulmasına; medya ile ilgili STK’lar arasında karşılıklı işbirliklerinin ve bilgi alışverişinin artırılmasına; kültür, turizm, ekonomi ve folklorik değerlerin tanıtımına yönelik etkinliklerin yapılmasının teşvik edilmesi önerilmiştir.

9.         Türk dünyasında medyaya yönelik sansürün son bulması, medya mensuplarının haber yapma hak ve mahremiyeti ve ifade özgürlüğünün korunması için tüm kamuoyunun her türlü iletişim vasıtalarıyla bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesine yönelik çabaların desteklenmesi önerilmiştir.

10.       Çeşitli ülke ve bölgelerde kayıp, ya da haber alınamayan veya tutuklu bulunan meslektaşlarımızın yasal durumları, yaşam koşulları ve diğer sorunlarının tespiti ve çözüm bulunması ve ilgili kurumlarla görüşülmesi için “Şura Sekretaryası” bünyesinde bir “Türk Dünyası Basın Araştırma Komisyonu’nun kurulması önerilmiştir.

11.       Türk Dünyası gençlerini ve akraba topluluklarını kaynaştıracak bilgi ve belgelerin paylaşılması için sosyal medya projesinin desteklenmesi önerilmiştir.

12.       Türk Devlet ve Toplulukları arasında ortak iletişim dili olarak “Türkiye Türkçesi” kullanılması önerilmiştir.

13.       Türk dünyasının tarih ve kültür merkezlerinden biri olan Kazan’ın güzelliğinden ilham alarak, Türk Dünyası medya mensuplarının bulundukları ülkelerde; evrensel insan haklarının savunulması, bölge ve dünya barışına katkı sunulması, sorunlu bölgelerde huzur ve istikrarın sağlanması, terörün önlenmesi; medyada nefret ve düşmanlık söylemlerine son verilerek, Volga’nın suyu gibi berrak, temiz ve saf duygularla halklar arasında sevgi ve barış dilinin teşvik edilmesi arzusuyla işbu “Kazan Deklarasyonu”  imzalanarak tüm dünya kamuoyuna duyurulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

14.       II. Türk Dünyası Gazeteciler Şurasının hayata geçirilmesinde katkı ve katılımda bulunan;

Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti

Türk Dünyası Genç İletişimciler Birliği

Avrasya Gazete Radyo TV Yayıncıları Birliği

Tataristan TNV Televizyonu

Türk Dünyası Belediyeler Birliği

T.C Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı

TİKA

Türk Havayolları

Azerbaycan Matbaat Şurası

TRT

Anadolu Ajansı

TRT AVAZ

Tatar Inform Haber Ajansı’na

Teşekkür ederiz.

2. TÜRK DÜNYASI GAZETECİLER ŞÜRASI DELEGASYONU

28 Mayıs 2015 Kazan – RF Tataristan Cumhuriyeti